Szkoła Podstawowa im. Franciszka Kujawińskiego w Górkach Dużych

zapraszamy na naszą nową stronę www::Szkoła Podstawowa im. F. Kujawińskiego w Górkach Dużych::Rekrutacja - szczegóły w zakładce Komunikaty i w Aktualnościach
Zatrzymaj banner przewijany

Aktualności zobacz archiwum »

28 listopada 2011 14:57

ciekawostki UE - c.d.

 Trzema największymi wyspami w Europie są :

Wielka Brytania, Islandia, Irlandia (84

Największą nie należącą do władcy rezydencją jest zamek St Emmeram w Regensburgu (Niemcy), który posiada 517 pokoi o łącznej powierzchni 21460 m². Zamek należał do niedawno zmarłego księcia Johannesa von Thurn und Taxis, którego rodzina korzystała tylko z 95 pokoi. Wartość obiektu szacuje się na ponad 336 mln marek niemieckich. Gibraltar leży wprawdzie na najbardziej wysuniętym w morze krańcu Hiszpanii, lecz należy do Wielkiej Brytanii

Grenlandia, największa wyspa świata, należy do Danii, ale nie leży w Europie

Wyspy Kanaryjskie należą do Hiszpanii, ale nie zaliczają się do Europy, lecz do Afryki

Cypr leży bliżej kontynentu azjatyckiego niż europejskiego, mimo to zaliczany jest do Europy

Holandia jest jedynym państwem w Europie, którego powierzchnia stale rośnie. Tworzone są tu tzw. poldery- wyrwane morzu i osuszone obszary, na których uprawia się ziemie, a nawet zakłada miasta.

JĘZYKI UNII EUROPEJSKIEJ

W Unii Europejskiej obowiązuje 11 języków urzędowych: angielski, duński, fiński, francuski, grecki, hiszpański, niderlandzki, niemiecki, portugalski, szwedzki i włoski. Jednak według danych Europejskiego Biura Rzadziej Używanych Języków, w Unii funkcjonuje ich 46 (np. kataloński, baskijski, szkocki). Dla co dziewiątego mieszkańca Unii oficjalny język ich państwa nie jest jego językiem ojczystym.


"Droga Olbrzymów" to ciekawostka geograficzna położona na brzegu wyżyny Antrim (północno-wschodnia Irlandia). Bazaltowe słupy powstały ok. 65 mln. lat temu z lawy krystalizującej przy obecności morskiej wody. Ścięte wierzchołki słupów przypominają gigantyczne płyty chodnikowe. Obiekt dodano do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Etna to najwyższy wulkan Europy (3323 m n.p.m.). Powstał w trzeciorzędzie, wciąż jest czynny - od 6190 r. p.n.e. wybuchł 203 razy.

Dzień Unii Europejskiej jest obchodzony 9 maja – w dniu, w którym w 1950 roku Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych ogłosił swoją  deklarację – Plan

Schumana dotyczący powołania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Pierwsze metro w Europie zostało otwarte w Budapeszcie w 1896 r.

Maszty przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu, na których zawisły flagi nowych krajów członkowskich, zostały wykonane w Stoczni Gdańskiej

 Metro (Metropolitan Railway) to szybka miejska poprowadzona w podziemnym tunelu lub wydzielonym torowiskiem na powierzchni. Pierwsza prawdziwa linia podziemna, z podziemnymi stacjami została otwarta w Londynie w styczniu 1863. Zbudowana płytko metodą odkrywkową, miała 6 km długości. W 1890 otwarta została w Londynie pierwsza zelektryfikowana linia na świecie. Pierwsza kolej podziemna w kontynentalnej Europie pojawiła się w Budapeszcie w 1896 i była obsługiwana przez składy elektryczne. W 1900 zostało otwarte metro w Paryżu. Linie metra powstały już w większości krajów europejskich.

 

Najmniejszy dom

XIX-wieczny domek rybaka w The Quay w Walii (Wielka Brytania) składa się z dwóch maleńkich pokoi i klatki schodowej. Ma tylko 182 cm szerokości od frontu, 309 cm wysokości i 254 cm głębokości.

Najmniejszy kościół

Najmniejszym kościołem jest kaplica św. Isabel de Hungria in Colomares w Maladze (Hiszpania), upamiętniająca Krzysztofa Kolumba. Ma ona nieregularny kształt i pow. 1,96 m².

Największe kamienne bloki

Znajdujące się w Stonehenge (Wielka Brytania) głazy ważą ponad 45 ton. Potrzeba było aż 550 ludzi, by zawlec je na 9. stopień. Najwcześniejsze stadium budowy rowów pod blokami datuje się na 2950 r. p.n.e.


Najwyższe maszty

Najwyższy na świecie maszt radiowy z odciągami posiadało Radio Warszawa w Konstantynowie koło Gąbina. Przed upadkiem (w czasie prac remontowych 10.08.1991 r.) mierzył on 646,38 m wysokości. Maszt ukończono 18.07.1974 r. Został zaprojektowany przez Jana Polaka i ważył 550 ton.

Najdłuższe przęsło

Najdłuższe przęsło o dł. 1410 m posiada Humber Estuary Bridge w Humberside (Wielka Brytania). Jego budowę, która kosztowała 96 mln funtów, prowadzono w latach 1972-80. Wieże nośne mają 162,5 m wysokości, a zakrzywienie Ziemi powoduje, że ich szczyty są oddalone od siebie o 3,6 cm bardziej niż podstawy. Uwzględniając boczne przęsła o nazwach Hessle i Burton, most posiada dł. 2,22 km.

 

Najdłuższy menhir (podłużny kamień, ustawiony pionowo w Ziemi)

Najdłuższym znanym menhirem jest Grand Menhir Brisé w Locmariaquer w Bretanii (Francja). Pierwotnie miał on 18 m wysokości i ważył 300 t, lecz obecnie rozpadł się na cztery części.

 

 

 

 

 

 

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 28 listopada 2011 14:57
Dokument wprowadzony do BIP przez: Mirosława Wojna
Ilość wyświetleń: 1054
28 listopada 2011 14:57 (Mirosława Wojna) - Dodanie dokumentu.
Realizacja: Superszkolna.pl